Safrane Club

FÓRUM SAFRANE
 FAQ •  Hledat •  Registrovat •  Přihlásit se 
Právě je čtv bře 28, 2024 9:00 pm

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvek: 1 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Výroba universálního čidla ABS
PříspěvekNapsal: ned kvě 09, 2010 8:58 pm 
Offline
Expert

Registrován: sob led 10, 2009 6:54 pm
Příspěvky: 270
Bydliště: Nový Bor
Nedostatek financí mě přivedl k pokusu o vyrobení si universálního čidla ABS na přední kolo.
Nápad to samozřejmě můj nebyl.Na to nejsem technicky školený.Vyrobit se to ale s trochou šikovnosti dá.Pouze jsem risknul malinko úprav,které se více přiblížily originálu.
V základu vycházejte z tohoto návodu....http://www.xantiaclub.cz/view.php?cislo ... 2007020002

Já zde pouze upřesním detaily,co do materiálu a co koupit.
1.cívka s hodnotou cirka 1080 ohmů
Shánějte se po relátkách.Jsou to fakt vykopávky,takže jít za někým,kdo se věnuji či věnoval opravami elektroniky,strojů apod.Tyhle relátka bývaly na tištěných deskách strojů a zařízení apod.Aby vykazovaly tuto ohmovou hodnotu,tak musí být 24Voltové.A cívka musí být tak veliká,aby se vešla do trubičky o průměru 16mm.
2.trubkovou ocel do středu cívky a to tak dlouhou,aby přesahovala o 15mm z jedné strany.Můj střed cívky má průměr 3,5 mm.Použil jsem starý zalomený vrták o tomto průměru.Při přeřezávání jsem ho nedožezal ale těsně před dořezáním zalomil,čímž se mi vytvořil malý přesah,přes který mi tyčka nepropadávala skrz.Ještě jsem přidal i malou podložčičku...
3.2ks oněch magnetů.Ubrousil jsem je prakticky na polovinu.Osu tyčky jsem flexou z obou stran,tam,kde jsem magnety nalepoval,přibrousil na plocho,aby magnety hezky seděly.Magnety jsem přilepil opačnými polaritami(odpuzovaly se)na tyčku těsně u cívky.Zajistil kolíčkem na prádlo.Lepidlo...Kanagon.Tyčka musí přesahovat.To proto,aby ve finále vyčuhovala ale magnety byly zalité v pryskyřici.
Vzdálenost od vnější hrany otvoru na čidlo v náboji kola k zubu na kole je 30mm.Tudíž,aby se čidlo dalo uchytit,je nutné,aby mělo v celkové délce alespoň 40mm.Více není potřeba,aby to moc nepřečuhovalo....
4.Plastová trubka.Dalo mi to dost námahy sehnat něco ideálního.Nakonec jse u Větkonga koupil maskaru na vlasy.Dlouhá plastová trubka,v tom nějaký gel s byrevnými třpytkami a štětečkem na aplikaci.Uříznul jsem konce,gel vypláchnul a trubka přesně sedne do objímky,vytvořené z původního čidla(další bod)
5.Při snaze vymontovat staré čidlo jsem zachránil a oddělil ten vrchní držák čidla.Po jeho vybrakování a zpevnění pomocí kanagonu a vrstvené teflonové pásky jsem obdržel ideální držák na nové čidlo.Ona plastová trubka do něj totiž na fest přesně pasuje.Abych to ale pojistil,tak v místě,kde se původní kabel lomil ven jsem navrtal slabým vrtáčkem skrz dvě díry,pilkou držáček přezínul a pomocí šroubku a matičky pak mohl čidlo pevně do něho sevřít.
Příloha:
08-05-10_1748.jpg
08-05-10_1748.jpg [ 289.37 KiB | Zobrazeno 6834 krát ]

Příloha:
08-05-10_1749.jpg
08-05-10_1749.jpg [ 287.55 KiB | Zobrazeno 6834 krát ]

Příloha:
08-05-10_1750.jpg
08-05-10_1750.jpg [ 324.1 KiB | Zobrazeno 6834 krát ]

6.Kousek dvoužilového kabelu
7.Pryskyřice na zalití.
Kabel jsem napájel na konce vývodu cívky.Cívku jsem očistil a upravil tak,aby se samozřejmě vešla do trubky.Protáhnul jsem to zkrze trubku a ucpal kytem,aby mi lepidlo nevytékalo ven a zalil to lepidlem komplet.Po vytvrdnutí jsem opatrně uříznul trubku v tom místě,aby mi koukal kousíček té osyčky a opatrně přiřezával ostrým nožem a tvořil rovinu:o).Opačný konec u kabelu jsem pak upravil kvalitním silikonem.
Příloha:
08-05-10_1747.jpg
08-05-10_1747.jpg [ 308.51 KiB | Zobrazeno 6834 krát ]

Příloha:
08-05-10_1746.jpg
08-05-10_1746.jpg [ 298.76 KiB | Zobrazeno 6834 krát ]

Příloha:
08-05-10_1745.jpg
08-05-10_1745.jpg [ 241.55 KiB | Zobrazeno 6834 krát ]

Čidlo jsem napojil na původní kabel a smyčkou upravil tak,abych měl fóra pro př. pozdější úpravy(zkracování a tak..)
Neustále si během výroby hlídat ohmovou hodnotu(aby se s tím člověk nepatlal a pak nezjistil,že se to někde přetrhlo a tak...)
Napojit na původní kabel přiletováním a řádně zaizolovat.Já použil docela drahou izolačku,co se namotá a ono se to spojí v jednolitý silikonový celek.
Trubka do díry v náboji jde velmi volně.Stačí ale jedna omotávka klasickou plastovou izolačkou.Natočit zub kola přesně proti a vsunout mezi ozubené kolo a čidlo spárovou měrku.Vzdálenost by měla být od 0,3mm do 1,6mm.Já tam vsunul spárovou měrku o síle 0,45mm.Po dotažení a upevnění držáku si to dosedlo přesně na 0,3mm.
No a moje pocity při zkoušce?Jednotka čidlo načetla.Po prvním rozjezdu vše o.k.S autem jsem objel rekreačku(kde pracuji)a vše o.k.Když jsem ale odjížděl večer domů,po dosažení 20km rychlosti se ABS rozsvítilo a vypnulo se.Zkusil jsem vypnout motor a opět nastartoval.ABS načteno,po rozjezdu opět aus..Zaparkoval jsem a ráno?Nastartoval,načtenoo.k.Rozjezd...funkce o.k.Z práce..o.k.K rodičům do Prysku..o.k.Z Prysku o.k.Od baby...začalo dost pršet.Pravá chvíle na tu pravou zkoušku...Prudký rozjezd,prudké brždění .ABS aktivováno a stále o.k.Nevím,proč si to včera postavilo hlavu a ani to zatím nebudu zkoumat.Možná si to potřebovala ř.j.přechroupat.
Každopádně to funguje.No a na závěr.Náklady?
Relé 20,-Kč a to nic nechtěl,protože to je prý brak
Magnety 12,-Kč(já vzal 4ks,co kdyby a dobře jsem udělal.Dva jsem podělal)
Kanagon 19,-Kč
Maskara na vlasy 29,-Kč
Všechno ostatní jsem už měl,takže v opačném případě by to byla ještě pryskyřice či jiné čiré dvousložkové lepidlo,onen vrták,troška silikonu.
Já to měl za 80,-peněz+trochu plynu po městě.

_________________
Renault 18 Turbo(asi už určitě pohřbené)
Renault 25 V6 Turbo(toho je fakt škoda...)
Renault 5 1.1 Five(lítá jako blázen)
Renault Safrane 3.0 V6ie RT(právě jsem se zamiloval)


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvek: 1 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Style based on FI Subsilver by phpBBservice.nl
Český překlad – phpBB.cz